SELLELE, ET on tekkinud vajadus prillide järELE, viitavad mitmed märgid

 

SELLELE, ET on tekkinud vajadus prillide järELE, viitavad mitmed märgid

Puudujäägid nägemises

Silmade ja nägemise seisundid võivad olla erinevad ja kõigil seisunditel on omad sümptomid. Osasid neist märkame kohe, teised kujunevad välja ajapikku. Altpoolt leiate erinevate nägemissümptomite kirjeldused.

Silmadega seotud lugemisprobleemid

Lugemisraskused võivad olla seotud vanuse lisandumisega. Võib tekkida probleem teksti jälgimisega lehel või ekraanil. Mõned võimalikud põhjused on välja toodud allolevas loendis.

 

  • Fokuseerimine: kui inimese nägemissüsteem ei tööta korralikult, võib nägemine olla udune. Seda nähtust nimetatakse "akommodatiivseks väärtalitluseks. Kui probleem on selles, võib pilgu koondamine tähtedele olla väsitav, seda eriti laste puhul.
  • Lihaste koostöö: silmi ümbritsevad lihased aitavad neid paaris liigutada. Kui lihaste töö pole õigesti koordineeritud, võib inimene näha hägusalt ja teksti jälgimine võib olla raske. Laisa silma sündroom (kõõrsilmsus ehk strabism) võib tuleneda lihaste kehvast koostööst ja sellised probleemid esinevad peamiselt lastel.
  • Perifeerne nägemine: mõnedel inimestel on piiratud nägemisväli ja sellepärast ei suuda nad tervet sõna, fraasi või lauset ühe pilguga haarata. Sobivad prilliläätsed võivad nägemisala avardada.

Hägune nägemine 

Nägemise hägususe põhjuseks on tavaliselt silmade seisund, ehkki selle taga võib olla ka silmadega otseselt mitte seotud põhjus, näiteks migreen või rabandus.

 

  • Lähinägelikkus: müoopia on suutmatus selgelt fokuseerida kaugeid objekte. Need paistavad ebaselged. Sümptomite hulka kuuluvad ka kõõritamine, peavalud ja valgusallikate ümber tekkivad halod. Seda seisundit saab hõlpsalt parandada prillide või kontaktläätsedega.
  • Vanusega seotud kaugnägelikkus: presbüoopiat põhjustab silmaläätse jäigastumine. Pilgu fokuseerimine lähedal asuvatele objektidele muutub raskeks. See seisund puudutab tavaliselt üle 40-aastaseid inimesi ja stabiliseerub umbes 60. eluaasta kandis. Sümptomite hulka kuuluvad ka peavalud ja pinge silmades. Parim lahendus on progresseeruvad prilliläätsed.
  • Astigmatism: korrapäratu kujuga sarvkest tähendab, et silm ei fokuseeri kõiki valguskiiri võrkkestale otse. Astigmatismi sümptomite hulka kuuluvad ka ebaselge või venitatud nägemine, pinge silmades, peavalud, kõõritamine ja raskused öisel autosõidul.

 

Kuiva silma sündroom

Kuiva silma sündroom (keratokonjunktiviit) on laialt levinud ja esineb tavaliselt mõlemas silmas. Lisaks kuivusele ja ärritusele võib olla tunne, nagu oleks liiva silmas või on silmades põletustunne. Samuti võib esineda nägemise hägustumist või suurenenud valgustundlikkust. Seisund mõjutab eelkõige eakamaid inimesi ja seda on lihtne leevendada. Lugege lisa Essilor Transitions prilliläätsede ja Essilor Crizal katte kohta.

 

 

Silmade väsimus

Ülemäärane ekraanide vaatamine võib tekitada silmalihastes pinge, aga silmad võivad väsida ka muudel silmade seisundiga seotud põhjustel. Silmade pinge ilmneb tihti pärast pikaajalist lugemist või digiekraani vaatamist. Silmade pinget võivad põhjustada ka teatud valgustingimused. Silmade pinge sümptomite hulka kuuluvad peavalud, punased/ärritunud/kuivad silmad ning kaela- ja seljavalud. Ekraanide vaatamisest tingitud silmade väsimist saab leevendada silmadele puhkust andes: iga 20 minuti järel ekraanilt kõrvale vaatamine lõdvestab silmalihaseid. Samuti paneb see silmi pingutama, mis omakorda aitab takistada silmade kuivamist. Lugege lisa Essilor Eyezen prilliläätsede kohta.

Halb öönägemine

 Kanapimedus (ehk nüktaloopia) on levinud probleem, mis mõjutab inimese öönägemise võimet. Selle põhjuseks võib olla tasakaalustamata söögisedel, silmade üldine seisund või krooniline haigus. Kanapimeduse sümptomite hulka kuuluvad ka halb nägemine hämaras, halb nägemine öisel autosõidul ja madal reaktsioonikiirus valgustingimuste muutumisel. Öine autojuhtimine võib alalise esitulede ja tänavavalgustuse esinemise tõttu olla suur väljakutse. Lugege lisa Essilor Eyedrive prilliläätsede kohta.

 

 

Kaela- ja õlavalud

 Kaela ja õlgade valud on silmaprobleemidega tihedalt seotud. Lihaspinge selja ülaosas, kaelas ja õlgades võib kaasa tuua peavalud või nägemishäired, sest silmade verevarustus on raskendatud. See kõik võib põhjustada hägusat nägemist, migreeni või oksendamist. Lugege lisa Essilor Eyezen läätsede kohta ja Essilor Crizal katete kohta.

 

Probleemid kaugete objektide nägemisel

 

Lühinägelikkus tuleneb nägemisteravuse alanemisest suurematel kaugustel. See võib põhjustada probleeme näiteks auto juhtimisel. Müoopia kipub olema inimestel, kes tegelevad palju lähitegevustega, nagu õmblemine või lugemine, samuti võib põhjuseks olla perekondlik soodumus, enneaegne sündimine või mõni muu silmadega seotud probleem. Lühinägelikke inimesi võivad kimbutada sagedased peavalud ning nad võivad näha valgusallikate ümber halosid.

 

Probleemid lähiobjektide nägemisel

 

Kaugnägelikkusega inimestel on raskusi lähedal asuvate objektide, näiteks raamatute või mobiiltelefonide fokuseerimisega. Lihtne on testida teravust, sirutades käe koos vaadeldava objektiga välja. Valguskiire otse värkkestale kallutamise asemel koonduvad valguskiired selle taga, muutes kaugused hägusaks. Hüperoopia tavaliste sümptomite hulka kuuluvad kõõritamine, silmade pinge ja peavalud. Suutmatust fokuseerida pilku lähiobjektidele võib põhjustada üks kahest: kaugnägelikkus või presbüoopia. Ehkki mõlema seisundi põhjuseks on refraktsiooniviga ja nende sümptomid on sarnased, on neil mõned selged erinevused.

 Ühevaatelised Essilor Eyezen prilliläätsed aitavad vältida silmade väsimist ja kaitsevad silmi kahjuliku sinise valguse eest.

Essilor Varilux® on kõige edumeelsem praegu turul pakutavatest progresseeruvatest prilliläätsedest, mis valmistatakse vastavalt teie silmadele ja nägemisvajadustele.

 Essilor RoadPilot prilliläätsede suurepärane valguskontroll aitab autojuhte nii päeval kui ka öösel.

 

Filter Essilor Eye Protect System kaitseb silmi kahjuliku sinise valguse ja UV-kiirguse eest.